Tehniski ortopēdisko palīglīdzekļu ārstnieciskās darbības pamatprincipi
I. Muguras ortozes
Muguras un apakšējo ekstremitāšu biežākie sāpju iemesli ir mugurkaulāja struktūru (fasešu locītavu, saišu) funkcionālā pārslodze vai atkārtota mikrotraumatizācija. Šo stāvokļu iemesli ir nepareiza stāja (sagitālā balansa vājums), liekais svars, starpskriemeļu disku deģenerācijas rezultātā izveidojusies segmentārā nestabilitāte.
Interspinozās saites un fasešu locītavas ir bagātīgi intervētas struktūras. To kairinājums rada ne tikai muguras un ekstremitāšu sāpes, bet spēj simulēt iekšējo orgānu patoloģiju.
Muguras sagitālā balansa uzlabošana ļauj kompleksās terapijas ietvaros uzlabot pacientu dzīves kvalitāti. Fizioloģiskākais ceļš – panākt normālu ķermena svaru un attīstīt spēcīgu posturālo muskulatūru (skat zīmējumus).
Klīniskā pieredze liecinā, ka abu šo mērķu sasniegšana prasa spēcīgu pacienta pašmotivāciju, sistemātisku ārstniecisko vingrošanu (ko mēs noteikti mūsu pacientiem vēlam!), bet pat labvēlīgākos gadījumos, tas ir process, kas prasa laiku.
Elastīgās muguras ortozes ir vēderpreses muskulatūras mazspējas kompensācijas līdzekļi, jeb PAPILDUS MUSKUĻI.
Elastīgās muguras ortozes ar stiprinājumiem veic arī fasešu locītavu aizsardzības funkciju, ierobežojot to pārslodzi ķermenim liecoties uz sāniem.
Tāpēc iesakot pacientam jostas ortozi, mediķis nodrošina mugurkaulāja struktūru pārslodzes novēršanu, sāpju mazināšanos un augstāku ikdienas aktivitāšu pakāpi.
Likumsakarīgi, ka bažām par muguras un vēderpreses atrofiju nav pamata. Tāpat nav pamata ierobežot muguras ortozes lietošanas laiku.
Vienmēr jāpatur prātā, ka muguras un ekstremitāšu sāpju ārstēšana ir kompleksa. Tāpēc pretiekaisuma praparātu lietošana, ķermeņa masas normalizācija, ārstnieciskā vingrošana saglabā aktualitāti gadījumos, kad pacientiem ir nozīmētas muguras ortozes.
NB! Muguras ortozes palielina intraabdominālo spiedienu!
Pacientiem ar hemoroidālo vai kāju vēnu varikozi, diafragmas barības vada atveres trūci muguras ortozes jālieto ar piesardzību.
Pastāv maldīgs uzskats, ka jostas ortoze darbojas labāk, ja to savelk stiprāk!
Pat viegls vēdera priekšējās sienas atbalsts normalizē mugurkaulāja struktūru noslogojumu.
II. Ceļu locītavu ortozes
Ceļu locītavas ir sarežģīta struktūra. Atcerēsimies, ka pilnvērtīgu ceļa locītavas funkciju nodrošina ne tikai tibiofemorālā locītava. Ļoti liela nozīme ir patelofemorālajam kompleksam un tibiofibulārajam savienojumam.
Patelofemorālā disfunkcija ir viens no biežākiem ceļu locītavu sāpju iemesliem gadījumos, kad rentgenoloģiski locītavu veidojošajos kaulos izmaiņas nav konstatējamas, bet kolaterālo un/vai krustveida saišu mazspējas simptomi ir negatīvi (vai vāji izteikti).
Ceļu locītavu ortožu galvenais uzdevums – nodsrošināt normalu patelofemorālo funkciju, bet saišu mazspējas gadījumos – veicināt locītavas stabilitāti.
Ņemot vērā ceļu locītavu konfigurāciju, ļoti svarīgi, lai ortozes konstrukcija nodrošinātu stabīlu izstrādājuma fiksāciju uz kājas. Citiem vārdiem sakot – ortoze nedrīkst slīdēt uz leju . Modernajās ceļu locītavu ortozēs ir īpašas pretslīdes joslas.
Sekojiet, lai paceles apvidū kustību laikā netiktu kairināta āda un saspiesti paceles asinsvadi. Šim nolūkam konstruktori radījuši ortozes ar īpašu 3D adījumu paceles apvidū.